preloader
Scroll to top

The world is getting faster and so are we… Fiber-optics systems
and networks
We are pushing the limits of what is possible... Application, research
and development of
fiber-optic sensors
We are broadening your horizons… Workshops, courses and
retraining programs
We collaborate on solving interesting projects... Consulting,
Research and
Development

OptiCE Photonics in numbers

0
Years in business
0
Participating in patent solutions
0
Industry partners
0
Active projects
0
Successfully ended projects

01.

Services

Fiber-optics systems and networks

Optical communication

Fiber-optics networks.
Wireless networks (FSO, VLC).
Design and planning.
Realization.
Measurement.

Application of fiber-optic sensors

Sensors

Bragg grating (FBG).
Intensity sensors.
Distributed temperature sensors (DTS).
Fiber-optic interferometers.
Photonic crystal-based sensors.

Qualifications and measurements of optical components

Qualification

Gamma-Irradiation testing.
Temperature testing.
Fire testing.
Professional measurement protocols.
Calibrated measurement devices.

Workshops, courses and retraining programs

Courses

Fundamentals of fiber-optic networks.
Fundamentals of fiber-optic sensors.
Measurement technics of Fiber-optic networks.
Retraining programs.
Creating measurement reports.

Consulting, Research and Development

Consulting

R&D collaboration.
Distribution.
Problem analysis.
Professional case studies.
Creating expert opinion reports.

02.

About us

prof. RNDr. Vladimír Vašinek, CSc.
prof. RNDr. Vladimír Vašinek, CSc.

Company CEO

Vladimir Vasinek has dedicated his professional life to optical communication systems and fiber-optic sensors. He graduated in Physics and Optoelectronics from the Palacký University Olomouc in 1980. Then he earned (obtained, received) RNDr. title (degree) in 1982. In 1989, he defended his doctoral thesis from Quantum electronics and optics at the same university. In 1994 he became an associate professor in Applied Physics at VSB-Technical University of Ostrava. He has been a professor of Electronics and Telecommunication technologies at the same university since 2007.

OptiCE Photonics Ltd. was set up by three partners in a field of Optoelectronics in 2017. A vision of the company is focused on the newest trends and approaches in fiber-optic telecommunication technologies and fiber-optic sensors. We aim at collaboration with companies working in Power engineering, Chemistry, Metallurgy, Transportation, Construction, Telecommunication etc. We are enthusiastic technicians, scientists, researchers and innovators, who are not scared of challenges and like to overcome obstacles.

Members of our team are professionals in fiber-optic technologies, who have been working in the field of Optoelectronics for more than 10 years. Know-how of our employees is at a high technological level. We do not know the word “failure”.

We can reach every milestone in our lives, if we are brave enough to dream about it, intelligent enough to make a realistic plan and determined to finish the plan to the end.

03.

News

04.

Partners

We are collaborating
with Industry
Partners.

We appreciate collaboration with our partners, who put their trust in us. Our partners can rely on us that we can provide practical solutions of non-standard tasks and projects. We believe that our mutual collaboration helps us go further.

05.

Granty a dotace

MPO

POŘÍZENÉ TECHNOLOGIE

Společnost OptiCE Photonics s.r.o. děkuje touto cestou MPO ČR a EU, zejména Evropskému fondu pro regionální rozvoj a OP PIK za podporu při rozšiřování stávajícího přístrojového vybavení společnosti o tyto přístroje:

SUMITOMO 72C Plus

Svařečka optických vláken

Vysoce kvalitní svářečka optických vláken pro průmyslové využití, která je uplatnitelná díky vysoké přesnosti svařování optických vláken s fokusací na jádro, také v laboratorních experimentech. Robustní konstrukce a výdrž baterie ji předurčuje do náročných provozních podmínek, kde obsluze poskytuje maximální komfort, zejména při svařování velkého počtu optických vláken.

EXFO FTB2 - PRO

Modulární platforma EXFO

Modulární platforma pro karty optického reflektometru, soupravu pro měření útlumu optických vláken a kabelů přímou metodou, měřiče chromatické a polarizační vidové disperze nebo optického spektrometru. Velký počet síťových rozhraní umožňuje dálkový dohled nad přístrojem, měření v sítích hustých vlnových multiplexů, je plně kompatibilní se všemi přístroji s OS WIN10.

EXFO OLTS MAX-945

Certifikační OLTS jednotka

Základní přístroj pro měření útlumu jednovidových a mnohovidových optických vláken a kabelů přímou metodou, dovolující plně automatizovat měření, svoji přesností je vhodný pro certifikaci vláknově optických kabelážních systémů.

EXFO OTDR - 7400E

Optický reflektometr OTDR

Jedná se o optický reflektometr špičkových parametrů určený pro testování a provozní měření útlumu vláknově optických tras s jednovidovými vlákny na třech vlnových délkách, který se vyznačuje extrémní linearitou, monitorování kvality realizace optických tras, monitorování vláknově optických multiplexů CWDM.

FBGuard1550

Interrogační jednotka

Průmyslově standardizovaný senzorický systém pro práci s vláknově optickými mřížkami, jako senzorů pro monitorování teploty, tlaku, mechanického namáhání, náklonu a zrychlení a všech veličin, které jsou na tyto veličiny převoditelné. Maximální počet monitorovacích bodů je 640, ve kterých mohou být měření prováděna v reálném čase.

06.

Contact

Location

Ostrava
OptiCE Photonics s.r.o.
Technologická 375/3,
Ostrava-Pustkovec,
708 00

Ph.: +420 777 933 198

CIN: 06613179
TIN: CZ06613179
IBAN: 2701332365/2010

We use cookies to give you the best experience.